TURKISH | ENGLISH

Side tarihi MÖ 400 yıllarına kadar uzanır. UNESCO uluslararası örgüt koruma ve yardımı ile Side’nin arkeolojik zenginlikleri restore edilerek orijinal görünümlerine yeniden kavuşmaktadır.

Side beldesi tarihin akışı içerisinde Hititlerle başlayarak 7ci yüzyılda Lydia Ligi içinde yer aldı, daha sonraları
Perslerin yönetimine geçti. Bunu Makedon Kral Büyük İskender’in fethi, daha sonra sırasıyla Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Selçuk, ve Osmanlı uygarlıkları içinde yer aldı. En son olarak da Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde uzun yıllar sessiz bir balıkçı köyü olarak kalmış ve 1970 li yıllardan itibaren gözde bir yerli ve yabancı turist tatil beldesi haline gelmiştir.

Side amfi tiyatrosu, Apollon Tapınağı, Agora, Hadrian Kapısı, Aquadükleri, Fortuna Tapınağı Side’nin arkeolojik zenginliklerinden birkaçı.

Yakın çevreye baktığımızda Seleukela, dünyanın yapı olarak en iyi durumda olan amfi tiyatrosu Aspendos, Perge, Selge, Phaselis antik kentleri, İlahi ateş ve Olimpos mutlaka görülmesi gereken yerlerden birkaçı.

Turlardan yararlanarak Myra anıt mezarlar, Demre Noel baba Kilisesi, Ihlara Vadisi Kapadokya, Pamukkale de görülebilecek ören yerleri.